Toyo View 45GX

Jako další velkoformátový stroj jsem se rozhodl popsat svého pracovního koně Toyo View 45GX, jde o kameru do formátu 4×5″ na optické lavici. Vnější rozměry nemají významu snad jen váha cca 7Kg bez příslušenství. Kamerou je možné vyfotografovat prakticky cokoliv krom reportáže. Pro mě je na prvním místě v atelieru a při foceni těžších záběru kde malá fieldka již nedostačuje, ať už při krajinné fotografii či při focení aktů.

Toyo View 45GX

Toyo View 45GX

Pro techniky technický popis. Kamera má všechny pohyby na obou standartách v takové míře že asi není možné se dostat na limit, plus ještě „base tilt“ nebo-li náklon celé standarty. Výtah základního měchu je cca 450mm a s plochou deskou je použitelný s objektivem 90mm, pokud je zapuštěná deska nebo širokoúhlý měch není problém používat i objektivy 47mm. Kamera je vybavena otočným backem na standardní kazety a v základu bývá vybavena rozebiratelným railem „optickou lavicí“ 2x250mm. Pro snazší balení doporučuji sehnat zkrácený středový rail délky 150mm.  Na většinu věcí postačí tento rail + jeden 250mm kus. Toyo systém je stavebnicový a velice variabilní, výměnné měchy různé délky (širokoúhlý, základní 450mm,prodloužený 600mm, a výrobce dodává i 1200mm měch) osobně si myslím že je lepší použít odlehčenou mezi standardu a dva kratší měchy, různé raily 150,250,500mm, standarty od 4×5″ po 8×10″, kompendia a samozřejmě desky s redukcemi na různé systémy.

Celkově je kamera vyrobena z velmi kvalitních materiálu a i po poměrně častém používaní v místech pro které nebyla stavěna je pořád v perfektní kondici. Všechny pohyby jsou řešené pomoci mikro posuvů. Kamera je vybavena i základním kalkulátorem hloubky ostrosti, bohužel bez kalkulátoru náklonu dle Scheimpfluga. Toyo vyrábí ještě model Toyo view 45GII který nemá base tilt což je pro 98% věci nepodstatné a kamera je o kilo lehčí a o 5cm na výšku skladnější. Oba modely bych doporučil každému kdo chce fotit architekturu, table top, případně nechce být omezen kamerou daná je poměrně velká váha a špatná skladnost.

Batoh

Batoh

Celou kameru nosím v batohu Treksport Alpin 75 s vlastní výstelkou. S pěti objektivy, 8mi kazetami, širokoúhlým a normálním měchem, 150 a 2x250mm rail, krabička filtrů, expozimetr a nějaká droboť jsem na 20Kg na zádech. Základní objektivový set:

  • Schneider Super Angulon 58/5.6 XL
  • Schneider Super Angulon 90/8
  • Schneider Super Angulon 121/8
  • Rodenstock Sironar APO 210/5.6
  • Rodenstock Geronar MC 300/9

Comments are Disabled