Technika

dany-3U foto techniky jsem v naprosto propadl velkému formátu 4×5″ a 8×10″. Během času jsem si pořídil mnoho různých kamer. Některé už nemám, některé mě provázejí řadu let. Aktuální stav mé fototechniky je:

Vlastně je mi jedno čím fotím – důležité je, aby fotoaparát neomezovat můj tvůrčí stav. Záměr a výbavu vybírám podle nálady a podle toho, jak se cítím, když vyrážím za fotografováním. Někdy se stává, že si večer zabalím výbavu na velkou krajinu a ráno vytáhnu malou Mamiyu na krajinné detaily, jindy je to přesně naopak. Každá výbava má proto svůj batoh či brašnu, pak nemusím dlouho přemýšlet, co a jak. Pouze lupa na velký formát bývá někdy oříškem – mám jednu oblíbenou a pokud je zrovna v jiném batohu je to pak těžké …

Fotografie zvětšuji klasickou cestou, osvitem v temné komoře na fotopapír. Nejraději používám barytový papír Fomatone MG 132, Ilford FB gallery, Foma Variant III 111.
Do formátu 4×5″ zvětšuji na špičkovém přístroji Durst 1200 s multigradační hlavou Ilford 500H a analyzátorem od RH designs Analyzer 500.
Formát 8×10″ pak na zvětšovacím přístroj JOBO Advena s hlavou Ilford 500HLE a analyzátorem od RH designs Analyzer 500.
V listových i svitkových filmech fotím převážně na černobílé fotografické materiály s klasickým typem emulze. Postupem času jsem vyzkoušel skoro všechny dostupné materiály, abych nakonec skončil tam kde jsem začal Fomapan 100, Ilford Fp4, Hp5.