Toyo Field 4×5" A

Pro poměrně časté dotazy jsem se rozhodl napsat postupně o všech svých velkoformátových kamerách a tou první bude Toyo Field 4×5″ A.

Jedná se o klasickou sklopnou kameru do formátu 4×5″, celokovové konstrukce. Kompaktní rozměry cca 18x18x8cm, váha cca 2.5kg  a poměrně slušné množství pohybů ji předurčují jako univerzální nástroj od krajiné až po portrétní tvorbu. Já ji využívám jako rychlou kameru při svých cestách po Jizerských horách, případně pro foceni aktů v plenéru.

Toyo Field A 4x5"

Toyo Field A 4×5″

Pro techniky technický popis. Ve zkratce kamera má na přední standartě rise/fall 41mm shift +-7mm, swing 8°, tilt -15° až 90° použitelných tak 30°, na zadní standartě pouze tilt a swing ve stejných mírách. Celkový výtah přes 320mm s uspěchem používám Nikor M 300/9 a zaostřím asi od 5metrů, nejkratší použitelné ohnisko bez zapuštěné desky je 90mm, při shozené podlážce používám i Super Angulon 58XL samozřejmě bez možnosti pohybu.

Před touto kamerou jsem ještě měl dřevěnou sklopku ale bylo mi ji líto tahat do vlhkých a zamlžených lesu. Toyo je naopak takřka nezničitelné celokovové, pogumované s rotačním backem, samozřejmostí je moderní univerzal uchycení kazet. Se čtyřmi skly, 6 kazetami, kompendiem, krabičkou filtru, expozimetrem a batohem Lowepro AW II jsem na 7kg váhy a vrchní komora batohu je skoro prázdná, prostě ultralehká výbava.

Protože se mi nechtělo přehazovat skla z jednoho batohu do druhého pořídil jsem si skoro totožné sady skel a s touto fieldkou nosím:

  • Rodestock Grandagon N 90/6.8
  • Fujinon W 125/5.6
  • Schneider Symmar S 210/5.6
  • Nikon Nikkor M 300/9

Fujinon 125 je tak maličký že se bez problému schová i s drátěnkou do uzavřené kamery.

Comments are Disabled