Technika

dany-3U foto techniky jsem v naprosto propadl velkému formátu 4×5″ a 8×10″, pořídil jsem si časem mnoho různých kamer. Některé už nemám, některé mně provází řadu let. Aktuální stav je:

Vlastně je mi jedno čím fotím, pouze fotoaparat nesmí omezovat můj tvůrčí stav. Vlastně záměr a výbavu vybírám podle nálady a toho jak se cítím když vyrážím. Kolikrát mám zabalenu výbavu na velkou krajinu a ráno vytáhnu malou Mamiy, jindy je to přesně naopak. Proto má každá má výbava svůj batoh či brašnu, nemusím pak přemýšlet co a jak. Pouze lupa na velký formát je velkým oříškem, mám jednu oblíbenou a pokud je zrovna v jiném batohu je to těžké …

Fotografie zvětšuji klasickou cestou, osvitem v temné komoře na fotopapír. Nejraději používám barytový papír Fomatone MG 132, Ilford FB gallery, Foma Variant III 111.
Do formátu 4×5″ zvětšuji na špičkovém přístroji Durst 1200 s multigradační hlavou Ilford 500H a analyzátorem od RH designs Analyzer 500.
Formát 8×10″ pak na zvětšovacím přístroj JOBO Advena s hlavou Ilford 500HLE a analyzátorem od RH designs Analyzer 500.
V listových i svitkových filmech fotím převážně na černobílé fotografické materiály s klasickým typem emulze. Postupem času jsem vyzkoušel skoro všechny dostupné materiály, abych nakonec skončil tam kde jsem začal Fomapan 100, Ilford Fp4, Hp5.